Projekt sieci komputerowej


Konfiguracja routera Planet XRT 401D






Należy połaczyć się ze strona inernetową routera, a następnie w odpowiednich polach wpisać nazwę i hasło użytkownika (są to zwykle odpowiednio: admin i 1234).




Pokazuje się nam strona, z której wybieramy opcję "General Setup".




Następnie ukazuje się nam strona, którą używać będziemy do konfiguracji urządzenia.




Klikamy na panelu po lewej stronie na "System", a następnie na "Time Zone". Z listy "Set Time Zone" wybieramy strefę czasową, w któej znajduje się urządzenie. W polu "Time Server Address" wpisujemy z kolei adres IP serwera, z którego pobierany będzie czas. Aby ustawić okres obowiązywania czasu letniego klikamy najpierw na przycisk "Enable Function" (w "Daylight Savings"), a następnie wybieramy od którego, do którego dnia ma obowiązywać. Potwierdzamy klikają na "Apply".




Następnie klikamy na panelu po lewej na "Password Settings". W polu "Current Password" wpisujemy obecne hasło, w "New Password" nowe, a w "Confirmed Password" jeszcze raz wpisujemy hasło z "New Password". Potwierdzamy klikają na "Apply".




Po kliknięciu na opcję "Remote Management" pojawia się podstrona, w której wpisujemy w polu "Host Address" IP komputera zdalnie zarządzającego routerem. W polu "Port" wpisujemy numer portu. Potwierdzamy klikają na "Apply".




Z menu po lewej wybieramy "WAN", a następnie "Static IP". W polu "IP Address Designed By Your Service Provider" Wpisujemy adres IP dostarczony przez dostawcę internetu. W polu "Subet Mask" wpisujemy maskę podsieci identyfikującą naszą sieć komputerową, a w "Service Provider Gateway Address" wpisujemy adres IP komputera w sieci dostarczającego reszcie komputerów łącze internetowe. Potwierdzamy klikają na "Apply".



Z podmenu wybieramy "DNS". W polu "Domain Name Server (DNS) Address" wpisujemy IP serwera DNS, w polu "Secondary DNS Address (optional)" można (dodatkowo) wpisać adres IP drugiego serwera DNS. Potwierdzamy klikają na "Apply".



W menu po lewej klikamy na "LAN". W polu "IP Address" wpisujemy adres IP, a w "IP Subnet Mask" wpisujemy maskę podsieci, natomiast aby korzystać z funkcji stosującej protokół "Spanning Tree", wybieramy z listy "802.1d Spanning Tree" opcję "Enabled". Aby korzystać z serwera DHCP z listy "DHCP Server" wybieramy opcję "Enabled". Jeżeli serwer DHCP zostanie uruchomiont, to w polu "Start IP" wpisujemy adres IP, od którego serwer DHCP ma zacząć przydzielać adresy IP poszczególnym komputerom w sieci, w polu "End IP" wpisujemy adres IP, na którym serwer DHCP ma zakończyć przydzielanie adresów, a w polu "Domain Name" wpisujemy nazwę domeny przydzielaną przez adres DHCP. Potwierdzamy klikają na "Apply".



W menu po lewej klikamy na "NAT". Jeżeli chcemy skorzystać z NAT-u to zaznaczamy "Enable" w "Enable or disable NAT module function". Potwierdzamy klikają na "Apply".



Z podmenu po lewej wybieramy "Port Forwarding". Aby skorzystać z funkcji przekierowywania portów zaznaczamy "Enable Port Forwarding". W polu "Private IP" wpisujemy adres IP komputera w sieci przejmujący ruch sieciowy. Wybieramy jeden albo obydwa protokoły, w polach "Port Range" wpisujemy początkowy i końcowy zakres portów przekierowanych do komputera o adresie IP określonym w polu "Private IP", a następnie dodajemy klikając na "Add". Potwierdzamy klikają na "Apply".



Tu postępujemy podobnie jak na poprzednim obrazku



Po kliknięciu na "ALG Settings" możemy uruchomić protokoły klikając na "Enable". Potwierdzamy klikają na "Apply".



W menu po lewej klikamy na "Firewall". Aby skorzystać z zapory ogniowej, w polu "Enable or disable Firewall module function" zaznaczamy "Enable". Potwierdzamy klikają na "Apply".



W menu po lewej klikamy na "Access Control"



Z menu po lewej klikamy na "URL Blocking", zaznaczamy pole "Enable URL Blocking". W polu "URL / Keyword" Wpisujemy adres strony internetowej, która ma być blokowana, bądź blokowane słowa kluczowe. Następnie klikamy na "Add". Potwierdzamy klikają na "Apply".



Z menu po lewej wybieramy "DMZ". Aby uaktywnić DMZ klikamy na "Enable DMZ". W polu "Public IP Address" wybieramy opcję "Static IP", a następnie wpisujemy adres IP jaki będzie miał komputer w Internecie. W polu "Client PC IP Address" wpisujemy adres IP jaki ma komputer w sieci LAN. Z listy "WAN port" wybieramy numer portu WAN. Potwierdzamy klikają na "Apply".


Do góry